100-lecie niepodległości Polski

W tym roku obchody 11 listopada miały wyjątkowy charakter z powodu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W Krakowie odbyły się uroczystości z udziałem władz na szczeblu lokalnym. W oficjalnych wydarzeniach wziął udział wybrany na kolejną kadencję prezydent Jacek Majchrowski, marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, przewodnicząca Sejmiku WM Urszula Nowogórska, wiceprzewodniczący SWM Kazimierz Barczyk.

 

Obchody Święta Niepodległości 2018 w Krakowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej po uroczystej mszy świętej, którą o godz. 10.00 w katedrze wawelskiej odprawił metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski. O godz. 12.00 po wspólnym wykonaniu „Mazurka Dąbrowskiego” wojewoda małopolski i inni uczestnicy nabożeństwa na Wawelu złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, a następnie w uroczystym przemarszu wyruszyli przez Drogę Królewską na pl. Matejki, gdzie  miała miejsce druga część oficjalnych obchodów 11 listopada.

 

Za wybitne zasługi poniesione z niezwykłym poświęceniem w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości odznaczony został Jan Gałuszka. 

Ulicami przeszła defilada wojskowa. Kilka godzin później z Rynku wyruszył IV Marsz Wolnej Polski organizowany przez stowarzyszenia Młodzi Patrioci i Trzecia Droga. Do nich dołączyli kibice Wisły Kraków.