100-lecie Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego

W krakowskim Muzeum Lotnictwa odbyły się uroczystości obchodów 100-lecia założenia Wojewódzkiego Szpitala Okulistycznego w Krakowie, który od kilku lat ma nowoczesną siedzibę na Wzgórzach Krzesławickich.

Jubileusz szpitala piękne wpisuje się w jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości. Powstanie tej placówki świadczy o tym, że ojcowie niepodległości myśleli nie tylko o odbudowanie państwa polskiego, ale także struktur, które będą nieść pomoc pacjentom – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik. – Przez te sto lat swojego działania szpital zyskał renomę nie tylko w Małopolsce, ale również w całym kraju i w Europie.

Odznaczenia dla przedstawicieli okulistycznej placówki przyznało Ministerstwo Zdrowia. Wręczył je wicemarszałek Wojciech Kozak. Z okazji jubileuszu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, do którego należy szpital, podarował także dyrekcji 420 tys. zł na zakup sprzętu medycznego – m.in. nowoczesnych mikroskopów. 
Przemawiający Wicemarszałek Wojciech Kozak nazwał Kazimierza Barczyka jednym z „ojców” Szpitala Okulistycznego.

W urodzinach lecznicy wzięli udział byli i obecni pracownicy, przedstawiciele lokalnych władz oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek medycznych m.in. dyr. Szpitala Ilona Pawlicka, członek zarządu województwa małopolskiego Grzegorz Lipiec, Dyr. Departamentu Zdrowia Sylwia Grzesiak-Ambroży.

Wojewódzki Szpital Okulistyczny powstał w 1918 r. Na początku jego personel odpowiadał przede wszystkim za walkę z epidemią jaglicy. Leczenie pozostałych chorób narządu wzroku ruszyło w latach 50. ub. wieku. Do 2012 r. lecznica miała swoją siedzibę w Witkowicach. Sześć lat temu przeniosła się do nowoczesnej siedziby na Wzgórzach Krzesławickich. Nowoczesna placówka jest jedną z niewielu, które wykonują przeszczepy rogówki. Odbyło się ich już 40. Na oddziałach w każdym miesiącu przebywa ok. 600 chorych, ok. 2 tys. pacjentów porady są udzielane w szpitalnej przychodni.