164. urodziny Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych

 

TPSP w Krakowie powstało w 1854 roku, jako pierwsza tego typu instytucja na ziemiach polskich. Inicjatorem jego powołania był Walery Wielogłowski, który stanął na czele komitetu założycielskiego. Po burzliwym czasie przez lata, następnie  po śmierci profesora Karola Estreichera, ostatniego Wielkiego Prezesa TPSP, Towarzystwo chyliło się ku upadkowi i było bliskie rozwiązaniu. Wydawało się nie mieć nadziei na odzyskanie spuścizny. Jednak dzięki sponsorom i  powołanemu nowemu zarządowi udało się odratować i przywrócić godny wizerunek TPSP. Działania te sprawiły, że teraz możemy oglądać piękny Pałac Sztuki w Krakowie.

21 stycznia w Willi Prof. Karola Estreichera JR. odbyły się 164. urodziny Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Na uroczystości wręczono dyplomy, którymi uhonorowano prace Absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie .  Uroczystego wręczenia nagród w gronie licznych profesorów, członków Towarzystwa i gości dokonał Prezes TPSP Zbigniew Kazimierz Witek . Na ręce sponsorów i wszystkich przyjaciół złożono podziękowania za wsparcie i wieloletnią współpracę z TPSP.

Całe spotkanie uwieńczył koncert kolęd w wykonaniu Wiesława Gertnera, Mariana Medrala i Romy Krzemień. Uroczystość zakończyła się bankietem, który prowadziła Barbara Lampart-Hobrzyk- członek TPSP.

Na urodzinach nie zabrakło ważnych osobistości m. in. Stanisława Tabisza- Rektora ASP, Zbigniewa Witka- Prezesa TPSP, artysty Mieczysława Święcickiego, słynnego malarza Juliusza Joniaka  z żoną oraz Wiceprzewodniczącego Województwa Małopolskiego Kazimierza Barczyka wraz z małżonką Anną.