171 Rocznica Powstania Krakowskiego

W środę na Starym Cmentarzu Podgórskim odbyły się uroczystości 171. rocznicy Powstania Krakowskiego i zarazem śmierci jednego z jego przywódców, Edwarda Dembowskiego. Wieńce na grobie Dembowskiego i poległych wraz z nim powstańców złożyli przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, kultury, kombatanckich i społecznych. W imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego kwiaty na grobie Edwarda Dębowskiego złożył wiceprzewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk.

Na uroczystości nie zabrakło Wojska Polskiego, seniorów oraz licznie przybyłej młodzieży wraz z nauczycielami. W cmentarnej alei stanęło ponad 20 pocztów sztandarowych, wśród których 18 należało do krakowskich i podkrakowskich szkół. Były wśród nich także te podgórskie: Szkoła Podstawowa nr 29, Gimnazjum nr 35 oraz Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2. Na Cmentarzu zebrało się ogółem blisko 200 osób.

Uroczystości rozpoczęły się odegraniem sygnału wojskowego, następnie Modlitwę za uczestników Powstania Krakowskiego tradycyjnie poprowadził ojciec Jerzy Pająk Ojciec Kapucyn, kapelan środowisk patriotycznych i niepodległościowych. Ważnym punktem programu był występ artystyczny w wykonaniu najmłodszych uczestników zebrania publicznego, dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 w Krakowie, które wykonały hymn szkolny. Przemówienie dla zgromadzonych licznych pocztów sztandarowych, przedstawicieli szkół i kombatantów wygłosił wiceprzewodniczący Sejmiku i przewodniczący Rady Muzeum Armii Krajowej Kazimierz Barczyk.

Organizatorem obchodów na Starym Cmentarzu Podgórskim jest Województwo Małopolskie oraz Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych.