25 lat Samorządowych Kolegiów Odwoławczych w służbie obywatelom

W związku z 25-leciem odrodzenia samorządu terytorialnego w Polsce oraz jubileuszem 25-lecia działalności Samorządowych Kolegiów Odwoławczych, Krajowa Reprezentacja SKO, wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowała uroczystą Konferencję Naukową w Auli Głównej Collegium Novum UJ ? pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz.

W konferencji uczestniczyli parlamentarzyści, sędziowie, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz pracownicy naukowi wydziałów prawa i administracji polskich uczelni.

Gospodyni uroczystości, mecenas Krystyna Sieniawska, przewodnicząca Krajowej Reprezentacji SKO w swoim inauguracyjnym wystąpieniu przypomniała wyjątkowy rok 1989 i unikatową prawniczą inicjatywę społeczną – Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych ?Solidarności?, w którym pod kierownictwem Kazimierza Barczyka, wspólnie z doc. Michałem Kuleszą opracowywali założenia społecznego projektu ustawy o samorządzie gminnym. Projekt tan został następnie uchwalony przez Senat I kadencji dając podstawę prawna do restytucji samorządu terytorialnego w Polsce.

Przemyślenia, wnioski i wspomnienia uczestników konferencji, w związku z jubileuszem ćwierćwiecza samorządu terytorialnego, będą opublikowane w kolejnym numerze ogólnopolskiego prawniczo-administracyjnego kwartalnika o naukowym statusie – ?Casus?.