71. rocznica Katastrofy Gibraltarskiej

W piątek 4 lipca minęła 71. rocznica Katastrofy Gibraltarskiej, w której zginął premier polskiego rządu emigracyjnego gen. Władysław Sikorski. Z tej okazji Związek  Sybiraków  Oddział w Krakowie we współpracy z Instytutem Tradycji  Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego zorganizował uroczyste obchody, nad którymi patronat roztoczyła wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, Karolina Kaczorowska. Samorząd województwa reprezentował na nich przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Wawelskiej, po której delegacje złożyły kwiaty przy sarkofagu generała Władysława Sikorskiego. Następnie uczestnicy obchodów w towarzystwie Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przeszli na plac generała Sikorskiego, gdzie pod upamiętniającą go tablicą odbył się Apel Poległych i złożenie wiązanek.
– Generał Władysław Sikorski był ucieleśnieniem polskich nadziei na odzyskanie bytu państwowego i wyzwolenie spod jarzma niewoli. Dzięki prowadzonej przez niego polityce udało się oswobodzić z niewoli radzieckiego okupanta 115 tysięcy Polaków wywiezionych z kraju w głąb ZSRR. Ludzie ci przeszli szlak taki jak armia Andersa, a po zakończeniu wojny stali się rdzeniem polskiej emigracji na Zachodzie-przypomniał zasługi premiera Sikorskiego przewodniczący Kazimierz Barczyk.

 

za: malopolskie.pl

Fot. Piotr Bednarczyk