Akcja „Podarujmy dzieciom lato”

Akcja „Podarujmy dzieciom lato” (akcja coroczna od 2000 r.)

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski wspólnie z parafiami i organizacjami polskimi na Białorusi, Ukrainie, Rosji, Litwie, Bukowinie Rumuńskiej i Mołdawii co roku organizuje wakacyjny wypoczynek dla grupy dzieci i ich opiekunów pod nazwą „Podarujmy Lato Dzieciom ze Wschodu”.
Ci młodzi Polacy ze Wschodu to najuboższe dzieci z polskich rodzin, które kultywują polskie tradycje, polskie obyczaje i język polski. Bo też celem samej akcji jest wspieranie polskiej tożsamości,  rozwój polskiej tradycji i kultury, pogłębione nauczanie języka polskiego w miejscach, gdzie mieszkają Polacy na Kresach.

W ramach pobytu w Krakowie i Małopolsce dzieci zwiedzają m.in. Kazimierz, Wawel, Muzeum Narodowe, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Sanktuarium św. Jana Pawła II. W pamięci na pewno zapadły im też wycieczki do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Wieliczki. Na deser wypoczynek w Parku Wodnym i wizyta w krakowskim zoo.

Przy okazji odbywa się zbiórka książek z przeznaczeniem dla polskich bibliotek na Wschodzie.

W 19 edycjach akcji „Podarujmy dzieciom lato” do Polski przyjechało już niemal 2,5 tys. polskich dzieci z krajów Europy wschodniej.

Honorowy patronat nad akcją „Podarujmy lato dzieciom ze Wschodu” sprawują: Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Senatu RP, Samorządu Województwa Małopolskiego, Miasta Krakowa oraz sponsorów.