Ambasador Korei Południowej w Urzędzie Marszałkowskim

O rozwoju gospodarczym i kulturowym, a także możliwościach inwestycyjnych w ramach strategicznej współpracy międzynarodowej rozmawiał przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk z ambasadorem Korei Południowej HONG JI-INA’em podczas czwartkowej wizyty w Urzędzie Marszałkowskim.

Małopolska łączy w sobie tradycje i nowoczesności stawiając na innowacje i ciągły rozwój, a inwestycja dotycząca budowy Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów przy współpracy z koreańską spółką POSCO E&C jest tego najlepszym przykładem. Projekt pomiędzy Krakowskim Holdingiem Komunalnym a przedstawicielem koreańskim jest jednym z czterech planowanych zakładów tego typu w naszym regionie. Małopolska zainteresowana jest również kolejnymi azjatyckimi inwestycjami, do czego zachęca dobra kondycja lokalnej gospodarki oraz korzystne warunki dla inwestorów.

Relacje polsko-koreańskie opierają się głównie na gospodarce. Kolejnym celem Polski jest zwiększenie eksportu do Korei oraz przyciągnięcie liczniejszych i bardziej zdywersyfikowanych koreańskich inwestycji. Przypomnijmy, że rynek azjatycki jest drugim, największym po unijnym, odbiorcą małopolskiego eksportu. Wartość eksportu województwa małopolskiego do Korei w 2012 r. wyniosła ponad 69 mln zł i była to 6 pozycję wśród krajów azjatyckich. W przeciągu ostatnich lat łączne nakłady koreańskich inwestycji w Małopolsce wyniosła 16,4 mld USD. Była to inwestycja firmy Daewoo, która zainwestowała w Wytwórnię Silników Wysokoprężnych Andoria S.A. w Andrychowie.

za: malopolskie.pl