Beethoven i wielkie rocznice

12 marca 2018 w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej otwarto Wystawę Manuskryptów „Beethoven i wielkie rocznice”.  To wydarzenie towarzyszy uroczystościom 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Trzon tegorocznej ekspozycji stanowią wystawy rękopisów muzycznych a jej scenariusz odnosi się do setnej rocznicy przywrócenia niepodległego państwa polskiego. Obok autografów dzieł wielkiego wiedeńskiego mistrza, jego symfonii, kompozycji kameralnych i fortepianowych, zaprezentowane zostały rękopisy dzieł najważniejszych postaci z historii polskiej muzyki okresu zaborów.

Jak mówiła podczas wernisażu dyrektor generalna festiwalu Elżbieta Penderecka, wystawa manuskryptów daje zwiedzającym możliwość niemalże wejścia do laboratorium myśli genialnych kompozytorów, gdyż rękopisy dają możliwość wglądu nie tylko w charakter pisma, ale też w charakter samego kompozytora, w jego artystyczną osobowość. Bez wątpienia stanowią one również świadectwo twórczego procesu i źródło do badań nad sposobem powstawania dzieł.

Wernisaż wystawy uświetnił recital fortepianowy w wykonaniu Krzysztofa Książka, który wykonał utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Ludwiga van Beethovena. Na uroczystym otwarciu wystawy obecny był Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk.