Chrzest książki ? Słowacka Małopolska

Gdzie w naszym kraju żyje najliczniejsza mniejszość słowacka? W Małopolsce! Historię, tradycje i kulturę małopolskich Słowaków poznać można dzięki lekturze ?Słowackiej Małopolski? – właśnie ukazał się wyjątkowy przewodnik po regionie. To kolejna dwujęzyczna publikacja z serii ?Małopolska Wielu Kultur?, w ramach której wcześniej do czytelników trafiły ?Czeska Małopolska? i ?Węgierska Małopolska?.

Uroczysta promocja książki ?Słowacka Małopolska?, w której wziął udział Kazimierz Barczyk, odbyła się 30 stycznia podczas wieczoru słowackiego organizowanego przez Konsulat Generalny Słowacji.

Publikacje te są wyjątkowymi przewodnikami turystycznymi, rodzajem historycznej wędrówki po Małopolsce śladami Węgrów, Czechów i Słowaków. Do zwiedzania województwa zaproszeni zostali zarówno polscy, jak i zagraniczni turyści. Podążając szlakami wspólnej historii narodów. Polacy będą mogli lepiej zrozumieć współczesną Małopolskę, a nasi sąsiedzi odnaleźć własne korzenie. Książki prezentują turystyczne atrakcje Małopolski z naciskiem na jej różnorodność kulturową. Oprowadzają czytelników po regionie i jego stolicy, dokumentując ślady węgierskiej, czeskiej i słowackiej obecności na tym terenie oraz przybliżając w ciekawy sposób powiązania narodów w dziedzinie nauki, historii, kultury i obyczajów.

 

?Słowacka Małopolska? ? wersja polska,
?Slováci v Malopoľsku? ? wersja słowacka,
Autorzy: Mieczysław Czuma, Leszek Mazan, Marcin Żerański.
Tłumaczenie na język słowacki i konsultacje merytoryczne ? Vlasta Juchnieviczova.
Patronat honorowy ? Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Ivan Škorupa Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie

?Czeska Małopolska? ? wersja polska,
?Český Krakov, české Malopolsko? ? wersja czeska,
Autor: Leszek Mazan. Tłumaczenie na język czeski ? Renata Putzlacher i Agnieszka Buchtová.
Patronat honorowy wydania czeskojęzycznego objęli Jan Sechter ? Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce i Anna Olszewska ? Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie.