Delegacja Meklemburgii-Pomorza Przedniego w małopolskim sejmiku

W czwartek wizytę w Sejmiku Województwa Małopolskiego złożyła delegacja prezydium Parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Gości podejmował wiceprzewodniczący SWM Kazimierz Barczyk. Delegacja niemiecka przebywała w Krakowie w dniach 17-19 marca. Na jej czele stała przewodnicząca parlamentu regionalnego Meklemburgii-Pomorza Przedniego Sylvia Bretschneider, towarzyszyli jej przedstawiciele wszystkich frakcji zasiadających w meklemburskim landtagu, pracownicy administracji oraz konsul generalny Niemiec w Krakowie dr Werner Köhler.

W trakcie spotkania przewodniczący Barczyk mówił o polskich doświadczeniach w budowaniu demokratycznego samorządu i struktur samorządowych na poziomie regionalnym, a także o współdziałaniu z naszymi niemieckimi sąsiadami. Oprowadził również gości po sali sesyjnej SWM. Przedstawiciele obu parlamentów regionalnych wymienili się także doświadczeniami swej codziennej pracy.
Choć Meklemburgia-Pomorze Przednie nie ma podpisanej umowy o współpracy z województwem małopolskim, oba regiony mają wiele cech wspólnych. Land naszych gości leży na terenie dawnej NRD, na północnym wschodzie Niemiec, tuż przy granicy z Polską i na początku transformacji ustrojowej borykał się z podobnymi problemami gospodarczymi i społecznymi. To na terenie Meklemburgii leżą słynne bałtyckie wyspy Rugia i w części należąca do Polski Uznam. W regionie, którego stolicą jest Schwerin mieszka ponad półtora miliona ludzi.