Dożynki Parafialne w Więcławicach Starych

12 sierpnia obyły się Dożynki Parafialne w Więcławicach Starych. W uroczystościach uczestniczyli Anna i Kazimierz Barczyk – w asyście Ks. Proboszcza Ryszarda Honkisza i b. Rektora Uniwersytetu Jana Pawła II Ks. Prof. Stefana Koperka.

Miejsce, w których odbyły się uroczystości dożynkowe jest wyjątkowe bowiem Sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych to zabytkowy rzymskokatolicki kościół zbudowany w 1748 roku z drzewa modrzewiowego na podmurówce, jednonawowy w stylu barokowym, konsekrowany w 1757.  Zabytek leży na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba. Kościół wraz z dzwonnicą i otoczeniem został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Sanktuarium znajduje się na Małopolskiej Drodze św. Jakuba.

Droga Św Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago (bask. Done Jakue Bidea, gal. O Cami?o de Santiago) to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków.