Gminne Dożynki w Podolanach

Gminnym Dożynkom w Podolanach towarzyszył Piknik Zbożowy. Święto rolników rozpoczął uroczysty korowód prowadzony przez Wójta Gminy Gdów pana Zbigniewa Wojasa w asyście pań z Kół Gospodyń Wiejskich oraz Kapeli Regionalnej Gdowianie, który wyruszył sprzed Kapliczki Matki Bożej Gdowskiej w Podolanach i udał się na plac przy Fundacji Osób Niepełnosprawnych. W korowodzie tym wzrok przyciągały piękne wieńce dożynkowe niesione przez gospodynie ubrane w stroje ludowe. Każdy z nich wyróżniał się unikalnością i ogromem pracy włożonej w jego uwicie.

O godzinie 14.30 rozpoczęła się uroczysta msza święta, którą celebrował ks. proboszcz Stanisław Bętkowski. Po mszy zostały poświęcone wieńce oraz plony tegorocznych zbiorów. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich ośpiewały wieńce dożynkowe i wręczyły je przybyłym gościom, wśród których znaleźli się: przedstawiciele władz wojewódzkich powiatowych, gminnych oraz przedstawiciele organizacji rolniczych. Swoją obecnością uroczystość obchodów gminnych dożynek zaszczycił prezes PSL Władysław Kosiniak – Kamysz, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego- Kazimierz Barczyk oraz Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak.

Część oficjalna dożynek rozpoczęła się od „obrzędu chleba”. Starostowie przekazali na ręce Wójta Gminy Gdów oraz Wiceprzewodniczącej Rady Gminy duży, pięknie wypieczony bochen, który następnie został pokrojony i rozdany uczestnikom dożynek. Podczas uroczystości również panie z KGW Podolany obchodziły jubileusz 60-lecia pracy, z tej okazji wręczono „Order Serca – Matkom Wsi”, otrzymały go panie: Franciszka Dziewońska, Elżbieta Pacek oraz Teresa Wojas.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród przybyłych gości cieszyły się omłoty przy użyciu zabytkowych sprzętów takich jak cepy, młockarnia. Zboże otrzymane podczas omłotów zostało wsypane do młynka, przy kręceniu którego każdy mógł spróbować ciężkiej pracy. Panie zaprezentowały umiejętności w robieniu powróseł oraz wiązania ociepek z wymłóconej słomy. Na koniec pokazu wybuchł pożar, który został skutecznie ugaszony za pomocą starodawnego spzrętu przez strażaków ubranych w dawne mundur. Po „ciężkiej pracy przy omłotach” przyszedł czas odpoczynek, który umilał piękny jubileuszowy występ Zespołu Tańca i Śpiewu „Małe Zręczyce”. Z okazji 15-lecia zespół otrzymał od Wójta zaproszenie na 3-dniowy wyjazd na Słowację, podczas którego odbędzie się międzynarodowe wydarzenie kulturalne, w ramach projektu „Europa dla Obywateli”.

Obok sceny można było podziwiać plony sadowników, ogrodników i rolników, które przyciągały wzrok swoim wyglądem. Rolnicy zaprezentowali najnowszy sprzęt wykorzystywany do prac polowych. Przybyli goście mieli również okazję posmakować dań z ziarna zbóż i przetworów zbożowych np. pierogów, żurku na zakwasie, pizzy, kaszotto z warzywami, chleba ze smalcem, ciasteczek owsianych, ciast z owocami. Na dzieci jak i dorosłych czekał konkurs z nagrodami, a na zakończenie wszyscy wspaniale się bawili przy zespole Tequila Band.

Źródło: www.mojgdow.pl