Jak nie zmarnować dziedzictwa Jana Pawła II?

W krakowskim Magistracie odbyła się IV Małopolska Konferencja „Dziedzictwo Jana Pawła II Wielkiego w projektach promocyjnych i turystycznych Krakowa i Małopolski?. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a organizatorami byli Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz Samorządy Województwa Małopolskiego i Miasta Krakowa.

Konferencję otworzył przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk, który przypomniał jak ważne w aspekcie małopolskiej turystyki religijnej jest wsparcie dla organizacji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. – Walne Zgromadzenie Członków SGiPM już w 2012 r. zaapelowało do Samorządów Krakowa i Małopolski o wsparcie starań metropolity krakowskiego o organizację w Krakowie Światowych Dni Młodzieży, będzie to bowiem szansa na zbudowanie marki, która wzmocni Małopolskę, jako lidera turystyki oraz centrum pielgrzymkowe światowego formatu – mówił przewodniczący Barczyk.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przyjęło obecnie stanowisko, w którym czytamy m.in. „Podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie latem 2016 r., możliwy jest przyjazd nawet miliona młodych z całej Europy Środkowej i Wschodniej. Razem możemy pokazać drugie, wschodnie płuco zjednoczonej Europy oraz bogactwo duchowe Polski.

Obecny na konferencji członek Zarządu Województwa Małopolskiego Jacek Krupa zapewnił o poparciu przez zarząd stanowiska SGiPM. W swojej wypowiedzi marszałek Krupa podkreślił konieczność zbudowania szerokiej sieci ofert turystycznych, które będą wzajemnie się uzupełniać i przynosić korzyść Małopolsce. Zaprosił też do Wadowic na środowe otwarcie Muzeum-Dom Rodzinny Jana Pawła II.

Wśród prelegentów konferencji znaleźli się m.in. biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Damian Muskus oraz radny województwa małopolskiego i prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda.

– Światowe Dni Młodzieży to ważne przedsięwzięcie organizacyjne – mówił biskup Muskus. Podczas ostatnich Dni Młodzieży w Rio de Janeiro było ponad 3 miliony pielgrzymów i 6,5 tysiąca dziennikarzy z 72 krajów świata. Jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że takie spotkanie to wielki i ważny zasiew duchowy.

Z kolei prezes Zegzda stwierdził: Musimy zdawać sobie sprawę, że Światowe Dni Młodzieży to dla Krakowa i Małopolski miliony turystów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Ci młodzi ludzie niebawem założą rodziny i wrócą tu z nimi. Pamiętajmy, że żadna złotówka przeznaczona na promocję nie jest złotówką straconą – podsumował.

Źródło: www.malopolskie.pl