Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Bogdana Toszy

W gmachu Filharmonii Krakowskiej świętowaliśmy 40- lecie pracy artystycznej Dyrektora Naczelnego, Bogdana Toszy.

Podczas uroczystości zgromadzeni przyjaciele oraz współpracownicy jubilata opowiadali o jego pokaźnym dorobku artystycznym.

Bogdan Tosza wyreżyserował ponad 50 spektakli, wydał tom szkiców „Pisane na stronie” (2007) i „Stanisław Wyspiański. Obraz bohatera” (2012). Był dyrektorem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (1992-2003), Teatru Polskiego we Wrocławiu (2004-2006) oraz dyrektorem festiwalu Łódź Czterech Kultur (2009-2011). Od 2012 roku pełni Dyrektora Naczelnego Filharmonii Krakowskiej.

Adam Zagajewski porównał umiejętności prowadzenia orkiestry symfonicznej przez Bogdana Toszę do zarządzania parlamentem, zaś Ryszard Klimczak wspominał o spektaklu „Chryje z Polską czyli rzecz o Stanisławie Wyspiańskim” w reżyserii Macieja Wojtyszko, który swoją prapremierę miał właśnie w Katowicach za dyrekcji Bogdana Toszy i okazał się wielkim sukcesem.

Wdzięczni za pracę na rzecz szerzenia wartości kulturowych byli też artyści. Na scenie zaprezentowano utwory Marka Grechuty („Krajobraz z wilgą i ludzie”, „Wesele”), prolog „Nocy Listopadowej”, dzieła muzyczne Zygmunta Koniecznego, piosenkę „Jak pan się trzyma” Kabaretu Starszych Panów oraz wiersze Wisławy Szymborskiej, Bolesława Leśmiana i Ewy Lipskiej w wykonaniu Anny Polony. Swój mały recital dała też skrzypaczka Kaja Danczowska.

Podczas tego uroczystego wieczoru Bogdan Tosza został odznaczony medalem Honoris Gratia przez zastępcę prezydenta Krakowa, Bogusława Kośmidera oraz otrzymał kopię berła Uniwersytetu Jagiellońskiego z rąk Rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka. Również i ja dołączyłem się do gratulacji i złożyłem serdeczne podziękowania za te 40 lat pięknej pracy twórczej.

Cieszę się że niebawem Filharmonia będzie miała swój „nowy dom” – Centrum Muzyki, o który wspólnie zabiegamy.