Koncert z okazji 35-lecia Nowohuckiego Centrum Kultury

Z okazji 35-lecia Nowohuckiego Centrum Kultury odbył się koncert duetu Andrzeja Sikorowskiego i Maji Sikorowskiej. Na koncercie mogliśmy usłyszeć zarówno przeboje Pod Budą, autorstwa Andrzeja Sikorowskiego, jak i piosenki z trzech wspólnie nagranych płyt. Powyższy duet współpracuje razem od wielu lat prezentując na estradzie wspaniałe utwory. Za swoje muzyczne zasługi, na niedzielnym koncercie Andrzej Sikorowski otrzymał od Wiceprzewodniczącego Kazimiera Barczyka Nagrodę Województwa Małopolskiego- medal „Polonia Minor”.

ANDRZEJ SIKOROWSKI
Urodzony w Krakowie w 1949 roku, absolwent wydziału filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor piosenek, wokalista, gitarzysta, lider Grupy Pod Budą i twórca większości jej piosenek. Napisał kilkaset utworów nagranych na kilkunastu płytach złotych i platynowych. Dał wiele koncertów w kraju a także dla rodaków w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Belgii, Holandii, Szwecji, Anglii. Współpracuje również z innymi wykonawcami m.in. z Marylą Rodowicz i Grzegorzem Turnauem („Pasjans na dwóch”). Napisał muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. Był felietonistą „Dziennika Polskiego”, „Przekroju” i „Hustlera”. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Jego „Kap. Kap, płyną łzy”, „Nie przenoście nam stolicy do Krakowa” czy „Ale to już było” dla Maryli Rodowicz, śpiewa od lat cała Polska. Od 2005 roku występuje także u boku swojej córki, Mai Sikorowskiej, jako autor, kompozytor, akompaniator, partner wokalny.

MAJA SIKOROWSKA 
Urodzona w 1980r w Krakowie, córka Andrzeja. Wykształcenie muzyczne w klasie fortepianu, a także licencjat na krakowskiej AWF. Przez wiele lat wokalistka zespołu Pod Budą, z którą wystąpiła na wielu koncertach w Polsce, USA i Kanadzie. Śpiewa także w języku greckim (Grand Prix Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu). Od 2005 roku koncertuje z zespołem własnym u boku ojca, Andrzeja Sikorowskiego i innych krakowskich muzyków. Wspólnie z Andrzejem Sikorowskim nagrała polsko-grecką płytę „Kraków-Saloniki” (platynowa płyta), nominowaną w 2006r do Fryderyków, płytę z kolędami i pastorałkami „Śniegu cieniutki opłatek”, w 2010 roku ukazał się album „Sprawa rodzinna”, a w 2016 najnowszy album „Okno na Planty”. Współpracuje także z krakowskim zespołem Kroke, z którym w 2011 roku nagrała płytę „Avra” – poruszające współbrzmienie głosu i instrumentów przenosi słuchaczy w inne rejony Europy. Podejmuje również własne próby kompozytorskie.