Ks. Adam Boniecki otrzymał nagrodę im. Jerzmanowskich

Ks. Adam Boniecki ? publicysta, intelektualista katolicki, od lat zaangażowany w pracę na rzecz kościoła otwartego na dialog ze społeczeństwem, wieloletni członek redakcji ?Tygodnika Powszechnego?, został tegorocznym laureatem Nagrody Polskiej Akademii Umiejętności im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. 9 maja na Wawelu  marszałek Jacek Krupa i prezes PAU prof. Andrzej Białas przekazali laureatowi nagrodę ufundowaną przez Województwo Małopolskie w wysokości 100 tys. zł. Sejmik Województwa reprezentował na gali jego wiceprzewodniczący Kazimierz Barczyk.

Przyznawana w latach 1915?1938 nagroda, tzw. ?polski Nobel?, zyskała wielki prestiż, ze względu na wybitnych laureatów oraz swoją wysokość. Odnowiona w roku 2009 ? w stulecie śmierci Erazma Jerzmanowskiego – dzięki wspólnym staraniom władz Województwa Małopolskiego i Polskiej Akademii Umiejętności, ma wyróżniać ludzi, którzy wychodzą poza utarte ramy myślenia i postępowania, a swoją działalnością służą dobru społecznemu. Tak, jak chciał tego ponad 100 lat temu fundator nagrody Erazm Jerzmanowski – filantrop, działacz społeczny i patriota.

Jak podkreślił marszałek Jacek Krupa, w tym roku do grona wyróżnionych dołączy osoba, która nie bała się wziąć odpowiedzialności za słowo i uczyniła z niego skuteczne narzędzie tworzenia dialogu opartego na otwartości na drugiego człowieka i wzajemnym zrozumieniu.

– Całą bogatą działalność księdza można określić jako misję słowa. Zarówno słowa krzepiącego i podtrzymującego na duchu w trudnej rzeczywistości PRL-u, jak i kształtującego obecne życie publiczne ? zaznaczył w swoim przemówieniu marszałek. – Za ten ogromny hart ducha, aktywność, nieustępliwość oraz chęć budowania i pojednania, a nie tworzenia sztucznych podziałów, serdecznie dziękuję i gratuluję księdzu Adamowi Bonieckiemu ? dodał Jacek Krupa.

Przypomnijmy, że pierwszą laureatką nagrody po jej wznowieniu została Janina Ochojska-Okońska, dołączając tym samym do grona znamienitych poprzedników: kardynała Adama Sapiehy, Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego i innych. W 2010 roku nagrodą uhonorowano Jerzego Nowosielskiego, w 2011 ? Macieja Grabskiego, w 2012 ? Adama Bielańskiego, w 2013 ? Andrzeja Zolla, w 2014 ? Jerzego Owsiaka, a w 2015 ? Jerzego Limona.

 

za  www.uwmwm.pl