Małopolska wciąż rozbudowuje swoją kolej

Podróż z Krakowa do Tarnowa w 50 minut, w klimatyzowanym przedziale z dostępem do internetu? Pokonanie trasy Kraków – Wieliczka za 3 zł w 20 minut? Błyskawiczny przejazd ze stolicy województwa do Sędziszowa przez Słomniki, Miechów i Kozłów? Niemożliwe? A jednak! Wszystko dzięki wciąż rozbudowywanej małopolskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA).

V Małopolska Konferencja „Szybka Kolej Aglomeracyjna dla 2 milionów mieszkańców Krakowa i Małopolski” organizowana jest przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. W tegorocznym spotkaniu obok marszałka Jacka Krupy udział wzięli: Witold Słowik – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Józef Lassota – poseł na Sejm RP, Łukasz Szewczyk reprezentujący Urząd Miasta Krakowa, przedstawiciele PKP PLK SA oraz małopolscy samorządowcy: Wacław Szarek, Grzegorz Waryka, Ryszard Kosowski.Konferencję prowadził przewodniczący Stowarzyszenia i wiceprzewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk.

– Rozwój kolei aglomeracyjnej o wysokim standardzie usług jest dla województwa małopolskiego niewątpliwym priorytetem. Chcemy by marka Koleje Małopolskie od razu kojarzyła się pasażerom z szybką, wygodną podróżą klimatyzowanymi pociągami z dostępem do internetu. Właśnie dlatego w pierwszym rzędzie stawiamy na kolej oraz przygotowanie atrakcyjnej oferty przewozowej, która spełni wciąż rosnące wymagania podróżujących. – mówił Marszałek Jacek Krupa.

Dzięki współpracy samorządu z gminami w regionie obecnie działają dwie linie SKA, a trzecia na odcinku Kraków Główny – Tarnów zostanie uruchomiona pod koniec tego roku.

Marszałek podkreślił, że szybka kolej to jednak nie wszystko. Alby mieszkańcy mogli z niej wygodnie korzystać niezbędne są liczne inwestycje, które już teraz realizowane są przez województwo oraz samorządy. Przede wszystkim chodzi tu o nowoczesny tabor, rozbudowę infrastruktury przystanków i parkingów prark&ride oraz zintegrowany bilet dający możliwość korzystania z różnych środków transportu w różnych miejscach Małopolski.