Narodowe Święto 3 Maja

Uchwalona 3 maja 1791 r. Ustawa Rządowa była pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną konstytucją. W całej Małopolsce uroczyście obchodzono 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

W krakowskich obchodach święta narodowego wziął udział marszałek Małopolski Jacek Krupa, wiceprzewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, przedstawiciele władz centralnych i miejskich oraz mieszkańcy Krakowa. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Czynu Zbrojnego na Powiślu. Jak co roku w katedrze na Wawelu odprawiono uroczystą mszę świętą, której przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Z Wawelu wyruszył pochód patriotyczny, który przeszedł ulicami miasta pod Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Matejki. Tam odbyły się trzeciomajowe uroczystości. Wieczorem na Małym Rynku już po raz 60. Małopolanie uczestniczyli w lekcji śpiewania ?Majowa Jutrzenka?.

gdow

W tym dniu również, w  imieniu Samorządu Województwa Małopolskiego wiceprzewodniczący Kazimierz Barczyk złożył kwiaty m.in. na Powiślu pod Pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej, pod pomnikiem Hugo Kołłątaja oraz uczestniczył w uroczystościach 3 Majowych w Gminie  Gdów.