Nowoczesne pociągi na małopolskich torach

Przy wtórze orkiestry dętej na Dworcu Głównym w Krakowie Województwo Małopolskie zaprezentowało pociągi Acatus Plus. Tym samym zainaugurowane zostało pierwsze połączenie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Nowe pociągi regularnie kursować będą od 14 grudnia z Krakowa Głównego do Wieliczki.

Szarotka, Solny, Hejnalista i Centuś ? to tylko niektóre z nazw dla pociągów zakupionych przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Zaprezentowany dziś, nowoczesny tabor poprawi jakość podróży zarówno na terenie województwa, jak i podczas przejazdów międzyregionalnych.  Nowe pociągi są klimatyzowane, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w nowoczesne systemy: informacji pasażerskiej i monitoringu oraz posiadają dostęp do bezprzewodowego Internetu. Dziś zainaugurowano również pierwsze połączenie w ramach SKA z Krakowa do Wieliczki.

Przypomnijmy, że nowoczesne pociągi typu Acatus Plus zakupione zostały w ramach projektu ?Zakup taboru do obsługi połączeń pasażerskich w aglomeracji krakowskiej?. 10 niskopodłogowych pociągów od 14 grudnia 2014r. obsługiwać będzie pierwszy z odcinków Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA): połączenie Wieliczka Rynek-Kopalnia ? Kraków Główny ? Wieliczka Rynek-Kopalnia. Od września 2015 r., po zakończeniu prac modernizacyjnych przez PKP PLK S.A., pociągi Acatus Plus EN 64 kursować będą również na trasie Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Balice – Wieliczka Rynek-Kopalnia.Pojazdy wyprodukowane zostały przez Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. Całkowita wartość umowy zawartej z wykonawcą opiewa na 132,2 mln zł ( w tym dostawa taboru prawie 119 mln zł, usługi serwisowe 13,2 mln zł). 59 proc. kosztów pokrywają pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.Zakupienie pociągów typu Impuls EN 63a wyprodukowanych przez firmę NEWAG S.A. możliwe było natomiast dzięki  wspólnemu projektowi województw: małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przedsięwzięcie polegało na zakupie 19 trójczłonowych pociągów. Województwa: małopolskie, śląskie i świętokrzyskie nabyły po sześć takich pojazdów, a województwo podkarpackie jeden.Impulsy to pojazdy niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w system informacji pasażerskiej, monitoringu oraz windy dla niepełnosprawnych pasażerów. Pojazdy osiągają prędkość maksymalną do 160 km/h i będą obsługiwać relacje łączące wszystkie cztery województwa. W przypadku Małopolski zakupiony tabor obsłuży relacje z Krakowa do Rzeszowa, do Katowic oraz Rybnika, oraz do Ostrowca Świętokrzyskiego. Łączny koszt pojazdów to 87,8 mln zł, 70 proc. zostanie pokryte z unijnych pieniędzy.za: malopolskie.pl