Obwodnica Gdowa już otwarta!

To kolejna ważna inwestycja drogowa samorządu województwa. Dziś wicepremier Elżbieta Bieńkowska i marszałek Małopolski Marek Sowa dokonali uroczystego otwarcia gdowskiej obwodnicy. W przecięciu wstęgi udział wzięli również wicemarszałek Roman Ciepiela, członek Zarządu Jacek Krupa, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk oraz wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

Na tę drogę czekali zarówno mieszkańcy jak i kierowcy. Skrzyżowanie w centrum Gdowa łączy dwa ważne szlaki komunikacyjne. Jeżdżą tędy samochody kursujące pomiędzy Wieliczką, Łapanowem i Limanową oraz Myślenicami i Bochnią. Dzięki realizacji projektu ?Obwodnica Gdowa ? etap I? z miejscowości wyprowadzony zostanie ruch tranzytowy. Nowa droga pozytywnie wpłynie na komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców gminy. Będzie ona również znacznym udogodnieniem dla wszystkich podróżujących po Małopolsce. Dzięki obwodnicy, połączone zostaną drogi wojewódzkie nr 967 i 966 a zmotoryzowani zyskają szybkie i bezpieczne połączenie z drogami krajowymi ? DK 75 oraz DK 4 i DK 7.

Warto dodać, ze gdowska obwodnica będzie miała rzadko spotykaną w Polsce „cichą nawierzchnię” ( tzw. porowatą). Jest to nie tylko sposób na obniżenie hałasu, ale również zwiększenie bezpieczeństwa, ponieważ taki asfalt pochłania wodę.

Projekt budowy obwodnicy Gdowa ? etap 1 współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 ? 2013. Całkowita wartość projektu to prawie 40 mln zł. Z czego prawie 29 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej, a pozostałe ponad 11 mln to kwota pochodząca z budżetu województwa.

Władze województwa małopolskiego w swoich działaniach mocno wspierają inwestycje drogowe. Również w nowym okresie programowania jednym z priorytetów jest budowa nowych oraz modernizacja istniejących dróg. Zaproponowany przez Zarząd Województwa projekt 19 inwestycji drogowych, planowanych na lata 2015-2020 został wpisany do Wieloletniej Prognozy Finansowej.