Otwarcie Muzeum Podgórza

W dniu 26 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Podgórza, nowego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

W Muzeum Podgórza będzie można zobaczyć stałą wystawę Miasto pod kopcem Kraka prezentującą historię terenów na prawym brzegu Wisły, gdzie po pierwszym rozbiorze Polski powstało w 1784 roku austriackie miasto Josefstadt. Poznamy historię dzisiejszej dzielnicy Krakowa od czasów legendarnych po współczesność, napotkamy najważniejsze postaci, które tworzyły kulturowy dorobek tego miejsca i wpłynęły na jego obecną tożsamość. Wystawa opowiada o fenomenie Podgórza – niegdyś miasta, wielokulturowego i wielonarodowościowego – o jego mitologii, a także o spektakularnym sukcesie przemysłowym z przełomu XIX i XX wieku.

Otwarcie nowego muzeum wpisuje się w krakowski program obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę „Wyzwolona_1918”. Przed stu laty dzisiejszy budynek muzeum (wykorzystywany podówczas przez austriackie wojsko) był jednym z pierwszych wyzwolonych obiektów na ziemiach polskich – to stąd już 31 października 1918 roku polskie oddziały wyruszyły do Krakowa, by przejąć władzę w mieście.

Ważnym aspektem działalności nowej instytucji ma być integracja lokalnej społeczności, co znalazło wyraz w procesie tworzenia ekspozycji: wspomnienia mieszkańców i przekazane do muzeum rodzinne pamiątki są istotnym elementem wystawy.

Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla zwiedzających. Przez cały weekend uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnego przejazdu zabytkowym tramwajem, w którym mogli posłuchać ciekawych podgórskich historii, anegdot oraz krakowsko-podgórskich opowieści o miejscach i ludziach w wykonaniu Teatru „TO” i Emila Bajorka ze Stowarzyszenia PODGORZE.PL.