Podarujmy książki polskim bibliotekom na wschodzie

Kazimierz Barczyk przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego apeluje do krakowskich i małopolskich rodzin, wspólnot parafialnych, firm i instytucji o podarowanie książek klasyki literatury pięknej i podręczników do nauki języka polskiego dla obcokrajowców.

Dary te będą stanowiły pomoc materialną dla naszych Rodaków ze Wschodu. Książki trafią do domowych, szkolnych i parafialnych bibliotek polskich na Wschodzie.

Zbiórka książek odbędzie się 12 lipca, w Biurze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski przy ul. Grodzkiej 15/2, w godz. 10.00 – 17.00.

AKCJA: PODARUJMY LATO DZIECIOM ZE WSCHODU – KRAKÓW 2018

Tradycyjnie każdego roku Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski organizuje wakacyjny wypoczynek dla dzieci polskich ze Wschodu. W tym roku już po raz dziewiętnasty gościmy w Krakowie prawie 150 młodych Polaków z opiekunami z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Bukowiny Rumuńskiej. Łącznie od początki Akcji wzięło w niej udział już ponad 2200 osób.

W 2018 roku w ramach AKCJI PODARUJMY LATO DZIECIOM ZE WSCHODU – KRAKÓW 2018 Stowarzyszenie zaprosiło dzieci z następujących organizacji:

1. Kongres Polaków w Rosji, Rosja
2. Związek Polaków w Rumunii, Rumunia
3. Związek Polaków na Białorusi (grupa z Nowogródka), Białoruś
4. Macierz Szkolna na Białorusi, Oddział Rejonowy w Wołożynie, Białoruś
5. Dom Polski w Lidzie, Białoruś
6. Rzymskokatolicka parafia św. Bartłomieja z Drohobycza, Ukraina
7. Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo Polskie w Latyczowie, Ukraina
8. Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Oddział TKPZL w Mościskach, Ukraina
9.Polska Wiosna w Mołdawii, Mołdawia
10. Towarzystwo Polskiej Kultury Jasna Góra, Mołdawia (Naddniestrze)
11. Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Oddział TKPZL w Czerwonogradzie, Ukraina
12. Polska Niedzielna Szkoła im. Jana Pawła II w Samborze, Ukraina

Akcją objęliśmy najuboższe dzieci z polskich rodzin kultywujących tradycje, obyczaje i język. W ramach pobytu w formie „,lekcji żywej historii” dzieci zwiedzą Kraków (Wawel, Kazimierz, Muzeum Narodowe), Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Wieliczkę. Istotny element programu stanowią codzienne lekcje języka i kultury polskiej. Dodatkowo pobyt w Polsce ma dla dzieci walor rozrywkowy, organizowane są dla nich wyjścia do kina, ZOO oraz Aqua Parku.

Akcja odbywa się pod Honorowym Patronatem Metropolity Krakowskiego Abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Lwowskiego Abp. Mieczysława Mokrzyckiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Jacka Krupy, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera, Przewodniczącego SGiPM Kazimierza Barczyka, przy wsparciu finansowym Senatu RP, Samorządu Województwa Małopolskiego, Miasta Krakowa oraz sponsorów.

Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Miasta Krakowa