Premiera opery „Manru”

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na scenie Opery Krakowskiej odbyła się premiera dramatu lirycznego w trzech aktach pt. „Manru” autorstwa kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego

„Manru” jest jedyną operą w dorobku artystycznym Ignacego Jana Paderewskiego. Powstawała ona ponad 8 lat, co wynikało z intensywnej kariery pianistycznej wybitnego instrumentalisty i kompozytora. Libretto tego dzieła w trzech aktach jest autorstwa Alfreda Nossiga, na podstawie powieści Chata za wsią.

To historia nieszczęśliwej miłości, nakreślająca też temat różnic społecznych i braku tolerancji. Jedna z głównych bohaterek – Ulana cierpi z powodu odrzucenia ze strony matki, jak i całej wsi, którego powodem jest brak akceptacji jej małżeństwa z Cyganem Manru. Jest także niepewna miłości własnego męża, w którym powoli zaczyna budzić się tęsknota do „cygańskiego” trybu życia oraz dawne uczucie do Cyganki Azy. Najbardziej poruszającym momentem dzieła nie jest tragiczny finał III aktu, a akt II, kiedy obserwujemy głównych bohaterów –  tęskniącego za wolnością Manru i oddaną mu i poświęcającą się dla niego Ulanę  i towarzyszące im emocje.

Źródło: materiały Opery Krakowskiej