Procesja z Wawelu na Skałkę ku czci św. Stanisława

Uroczysta procesja ku czci św. Stanisława przeszła dziś z Wawelu do klasztoru oo. Paulinów na Skałce. W uroczystościach wziął udział marszałek Marek Sowa oraz przewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk.

Przy dźwiękach Dzwonu Zygmunta wierni przeszli w procesji z grobu świętego Stanisława na Skałkę, która jest miejscem męczeńskiej śmierci Świętego. Podczas uroczystego pochodu niesione były relikwie patrona Polski, świętego Brata Alberta, siostry Faustyny i świętego Jana Pawła II. Procesję prowadził biskup Miami Thomas Wenski. Dzisiejsza uroczystość była dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.

Homilię podczas mszy św. odprawionej przed Ołtarzem Trzech Tysiącleci na Skałce wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Kult św. Stanisława rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego zwłok na Wawel. Pierwsza procesja z relikwiami Męczennika ze Skałki odbyła się po jego kanonizacji w 1253 roku. Według przekazu kronikarza Galla Anonima, w wyniku konfliktu, św. Stanisław zginął na stopniach ołtarza w kościele na Skałce z rąk króla Bolesława Szczodrego.

W ciągu wieków utrwalił się zwyczaj przejścia z relikwiami Świętego w niedzielę po 8 maja, przypadającą w oktawie uroczystości św. Stanisława.

Św. Stanisław jest głównym patronem Polski i archidiecezji krakowskiej.

za: malopolskie.pl