Program
Zdrowie
Nowy Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu
Stuletnie budynki, odpadające tynki ze ścian. Trudne warunki leczenia i dla kadry medycznej i dla jej pacjentów. To dzisiejszy obraz klinik szpitala Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tak nie może być. I nie będzie! W Prokocimiu finiszuje bowiem budowa nowego szpitala UJ. Inwestycja za ponad 1 miliard 200 mln złotych, największa obecnie w Polsce i w Europie, zakończy się w 2019 roku. To szansa na szybsze i lepsze leczenie dla pół miliona krakowian i mieszkańców gmin ościennych.
SMOG
Będę z całą mocą dążył do wykonania uchwały antysmogowej Sejmiku o zakazie palenia węglem od września 2019 roku. Należy całkowicie wyeliminować „kopciuchy” które 20 razy bardziej zanieczyszczają powietrze od najnowszych pieców węglowych 5 generacji. Będę zabiegał o środki z dofinansowania UE na rozwój sieci MPEC oraz termomodernizację budynków. Kraków musi zacząć swobodnie oddychać!
Europejskie Centrum Chorób Rzadkich
Wielu z nas może cierpieć, a część cierpi na choroby rzadkie. Niestety, często nie zdajemy sobie z tego sprawy, choćby dlatego, że ciężko o trafną diagnozę. Choroby te zwykle mają ciężki przebieg. Choroby te niszczą nas. Przewlekle. Podstępnie. Brakuje wyspecjalizowanych centrów medycznych, które dałyby tę diagnozę i nadzieję na wyleczenie. Trzeba więc zbudować taką placówkę w Krakowie – pierwszą w Polsce. I ona powstanie. Za 62 miliony złotych.
Komunikacja
Szybka Kolej Aglomeracyjna
W Krakowskim Obszarze Metropolitalnym i w jego sąsiedztwie znajduje się ok. 400 km linii kolejowych, w tym prawie 120 km na terenie Krakowa. To także 33 stacje, w tym 19 na terenie Krakowa. Pociągi jednak tylko przemykają przez miasto, a mieszkańcy tłoczą się w autobusach, tramwajach lub tracą czas w ulicznych korkach. Kraków grzęźnie w nich codziennie, gdy tymczasem kilkaset kilometrów torów kolejowych w mieście i jego okolicach „rdzewieje”, leżąc odłogiem! Czas to zmienić!
Ścieżki rowerowe w Krakowie i Małopolsce
Kraków znajduje się w czołówce polskich metropolii z najbardziej rozwiniętą infrastrukturą rowerową. Stolicę Małopolski wyprzedzają tylko Warszawa i Wrocław. W kolejnych latach sieć będzie się dalej rozwijać – łącznie do roku 2020 powstanie 60 km nowych ścieżek w samym tylko Krakowie. Do 2020 zwiększymy długość szlaków rowerowych w całej Małopolsce z 300 km do 1000 – w tym Krakowskie: Wiślana Trasa Rowerowa, VeloRudawa, VeloMetropolis. Doprowadzę do dofinasowania przez Samorząd Województwa budowy parkingów dla rowerów Park&Bike dla gmin na trasie SKA. We współpracy w Miastem Kraków zbudujemy kolejne stacje napraw przy parkingach dla rowerów Park&Bike.
METRO w Krakowie – pieśń przyszłości?
Przyszłość zaczyna się dziś! W przypadku krakowskiego metra zaczęła się już w 2014 roku kiedy to zwróciłem się do minister infrastruktury i rozwoju, wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, o przyznanie środków na budowę Metra z Programu Infrastruktura i Środowisko. Mieszkańcy i goście setek miast na świecie, nie wyobrażają sobie już sprawnego przemieszczania się bez metra. A Krakowski Obszar Metropolitalny rozrasta się i rozwija stanowiąc dziś ośrodek z milionem mieszkańców i 10 milionami turystów i inwestorów. To powód do dumy, ale także poważny problem komunikacyjny. Nie dziwi więc że ideę budowy metra poparli sami Krakowianie w referendum.
Kultura
Centrum Muzyki
W Krakowie, jako jedynym mieście wojewódzkim, Filharmonia nie ma własnego budynku. To wstyd. Koncerty odbywają się w użyczonym budynku, wśród hałasu dobiegającego z ulicy, przejeżdżających obok tramwajów i w zbyt małej sali. Najwyższy czas na nowy, nowoczesny gmach dla Filharmonii Krakowskiej. Własny, a nie wynajmowany. Kraków jest w końcu polską stolicą kultury. A to zobowiązuje!
Nowe parki w Krakowie
Kraków się rozrasta kosztem terenów zielonych. Dzisiaj zajmują one zaledwie 9% powerzchni miasta. W Katowicach 46%!!! Musimy to nadgonić bo pod względem terenów zielonych na mieszkańca, plasujemy się na odległym miejscu w Polsce. Białe Morza i PArk Muzyczny na Grzegórzkach – to dwie nowe, zielone wyspy na mapie Krakowa. Chcę by stały się dla Krakowian miejscem rekreacji, rodzinnych pikników i wydarzeń kulturalnych.
Repatriacja Polaków ze wschodu
Pomoc w powrocie do Ojczyzny Rodakom
wywiezionym do byłego ZSRR. W ostatnich latach często poruszany jest temat migrantów i uchodźców. Państwo Polskie ma jednak w pierwszej kolejności POWINNOŚCI wobec Polaków, którzy za przyczyną tragicznej historii naszego narodu mieszkają dziś na obczyźnie. Powrót do Ojczyzny jest ich niezbywalnym prawem, a dla państwa Polskiego to nie tylko kwestia honoru, lecz także realizacja dobrze pojętego interesu narodowego.