Centrum Muzyki

Kultura

W Krakowie, jako jedynym mieście wojewódzkim, Filharmonia nie ma własnego budynku. To wstyd. Koncerty odbywają się w użyczonym budynku, wśród hałasu dobiegającego z ulicy, przejeżdżających obok tramwajów i w zbyt małej sali. Najwyższy czas na nowy, nowoczesny gmach dla Filharmonii Krakowskiej. Własny, a nie wynajmowany. Kraków jest w końcu polską stolicą kultury. A to zobowiązuje!

 

Już w 2009 roku wyszedłem z inicjatywą budowy Centrum Muzyki w Krakowie, a w 2012 roku stanąłem na czele Komitetu Honorowego Budowy CMwK. W 2012 r. „odkryłem” 12 hektarów terenów nad Wisłą – przy Bulwarze Kurlandzkim, nieistniejących na mapach. Były to tereny wojskowe przygotowane pod kuchnie polowe. Wystąpiłem do Ministerstwa Obrony Narodowej o zbycie tych terenów samorządowi, miastu i Akademii Muzycznej z dużą bonifikatą kilkudziesięciu milionów złotych. W 2013 po moich zabiegach Minister Obrony Narodowej wydał zgodę na zamianę i sprzedaż z kilkudziesięcioprocentową bonifikatą nieruchomości. Wartość terenu pozyskanego od wojska to ok. 120 mln zł. W zamian Województwo przekazało tereny o wartości ok. 30 mln zł, a Miasto Kraków o wartości 12 mln zł.

 

W 2013 roku rozstrzygnięty został konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Muzyki w Krakowie. Zaplanowano budynki, parking oraz 5-hektarowy Park Muzyki dostępny dla Krakowian. W zespole obiektów centrum mieścić się będzie Filharmonia, ale także baza dydaktyczna Akademii Muzycznej i sale koncertowe dla muzyków Sinfonietty Cracovii i Capelli Cracoviensis.

 

W 2017 r., po wielu bojach, podpisano akt notarialny, dzięki któremu na działkach przy ul. Skrzatów na Grzegórzkach nad Wisłą powstanie Centrum Muzyki.

 

W 2018 roku został ogłoszony konkurs urbanistyczno-architektoniczny, na który zgłosiło się 36 zespołów projektowych z Polski i zagranicy. Rozstrzygnięcie konkursu przez jury zaplanowano na grudzień 2018 roku.

 

Na inwestycję mamy zabezpieczone finansowanie.

 

Nowy obiekt ma zachować najwyższe standardy techniczne, akustyczne i funkcjonalne. Na powierzchni 37 tys. m kw. znajdą się: sala koncertowa na 1 400 widzów, sala kameralna, sala prób, studio nagrań, biblioteka muzyczna z czytelnią, sala seminaryjna i parking podziemny. Przy kompleksie powstanie ogólnodostępny Park Muzyków tak, aby oprócz obcowania z muzyką można było wypoczywać.

Gwarantuję determinację w dążeniu do wybudowania Centrum Muzyki w najbliższej kadencji sejmiku. Ten projekt będzie zrealizowany do 2024 r.

Kazimierz Barczyk

 

Aktywności Kazimierza Barczyka sprawiły że budowa Centrum nabiera realnych kształtów. Jestem przekonany, że najbliższe lata będą wreszcie spełnieniem marzeń krakowskich melomanów.

Bogdan Tosza

dyrektor Filharmonii Krakowskiej

Hektarów terenu, w tym Parku Muzycznego 5 ha

Osób w sali filharmonii

Osób w sali recitalowej

Osób w sali kameralnej

Co myślisz o tej inicjatywie?

Co myślisz o budowie nowych parków w Krakowie? Masz pomysł jak pomóc?