SMOG

Zdrowie

Będę z całą mocą dążył do wykonania uchwały antysmogowej Sejmiku o zakazie palenia węglem od września 2019 roku. Należy całkowicie wyeliminować „kopciuchy” które 20 razy bardziej zanieczyszczają powietrze od najnowszych pieców węglowych 5 generacji. Będę zabiegał o środki z dofinansowania UE na rozwój sieci MPEC oraz termomodernizację budynków. Kraków musi zacząć swobodnie oddychać!

W odpowiedzi na tysiące głosów alarmujących o rosnącym zagrożeniu smogowym w Krakowie zaapelowałem do Ministra Środowiska oraz zainicjowałem „rezolucję Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie poprawy jakości powietrza w Krakowie i Małopolsce”. W konsekwencji tych działań we wrześniu 2013 r. Sejmik przyjął „Program ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego”.

 

Małopolska w czołówce regionów walczących ze SMOGIEM

Sejmik i władze województwa w sprawie ochrony powietrza zrobiły już wiele. Małopolska była pierwszym regionem w Polsce, w którym Sejmik przyjął uchwały antysmogowe. I pod tymi uchwałami jest mój podpis. Jesteśmy liderami w walce o czyste powietrze. Inni się na nas wzorują. To olbrzymi sukces samorządu. Województwo Małopolskie otrzymało od Najwyższej Izby Kontroli  najwyższą z możliwych ocenę w porównaniu z pozostałymi regionami za dotychczas podjęte działania.

 

Walka o czyste powietrze trwa!

Same uchwały to jednak nie wszystko. Jako wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego od lat działam na rzecz poprawy jakości powietrza. W minionej kadencji zorganizowałem w Krakowie dwa ogólnopolskie kongresy poświęcone niskiej emisji z których skorzystały inne samorządy. Jako samorząd wojewódzki dofinansowaliśmy 30 tysięcy proekologicznych inwestycji m.in. zakup 1800 oczyszczaczy powietrza dla żłobków i przedszkoli. Doprowadziliśmy też do likwidacji kilkunastu tysięcy pieców węglowych emitujących najwięcej zanieczyszczeń (kopciuchów). Dopilnuję, żeby wszystkie zniknęły do 2023 r. W ostatnich trzech latach Kraków otrzymał 163 ekologiczne autobusy głównie Mercedesy. Pieniądze na ten cel również przekazał Samorząd Województwa Małopolskiego.

Z mojej inicjatywy we wspólnej „Strategii rozwoju Małopolski i Śląska” wpisane zostało zobowiązanie śląskich samorządów do zwalczania smogu, którego część przenoszona jest przez wiatr do Małopolski.

Jako przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski ubiegłym roku zaapelowałem do wszystkich 182 małopolskich gmin o zainstalowanie dostępnych w internecie mierników zanieczyszczenia powietrza w każdej z 2000 wiosek.

By chronić zdrowie Krakowian zdecydowaliśmy się na odważne kroki. Stworzyliśmy całościowy system walki ze smogiem i wiemy, że dzięki niemu mieszkańcy regionu będą oddychać czystym powietrzem.

System ochrony powietrza w Krakowie i Małopolsce to:

  • realizacja gminnych programów niskiej emisji – w szczególności eliminacja starych pieców węglowych
  • rozbudowa i modernizacja sieci ciepłowniczych i gazowych
  • termomodernizacja budynków oraz wspieranie budownictwa energooszczędnego
  • wyeliminowanie spalania odpadów
  • rozwój komunikacji publicznej wraz z systemem parkingów typu „Parkuj i Jedź” (Park & Ride)
  • rozwój Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej
  • rozwój ruchu rowerowego
  • system mierników zanieczyszczenia powietrza w Krakowie i w każdej wiosce województwa

 

Czy wiesz, że w Krakowie w 2015  było ponad 23 tysiące pieców (kotłów i kominków), a obecnie już tylko ok. 8 tysięcy pieców węglowych?

Kazimierz Barczyk od lat działa na rzecz czystego powietrza w Krakowie. Jest to problem ponadpartyjny. W tej sprawie „wszystkie ręce na pokład”!

prof. Jerzy Sadowski

kardiochirurg

Co myślisz o tej inicjatywie?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o moich inicjatywach? Jeśli masz uwagi lub pomysły?