Światowe Dni Młodzieży – konferencja podsumowująca

W lipcu 2016 roku w Krakowie i Wieliczce odbyły się Światowe Dni Młodzieży. To międzynarodowe spotkanie młodych ludzi z całego świata którzy razem ze swoimi duszpasterzami, biskupami i papieżem gromadzą się w jednym miejscu przyciągnęło do Krakowa, Małopolski i Polski prawie trzy miliony pielgrzymów z najdalszych zakątków świata.

Podczas zorganizowanej przez SGiPM VI już konferencji nt. rozwoju turystyki religijnej i pielgrzymkowej zaprezentowane zostały wyniki projektu badawczego zrealizowanego przez SGiPM pt. Światowe Dni Młodzieży jako fenomen społeczny, kulturowy i religijny.

Celem projektu była charakterystyka i ocena fenomenu społecznego, kulturowego, religijnego i organizacyjnego jakimi były Światowe Dni Młodzieży, jak również ocena jego wpływu na rozwój turystyki kulturowej  w tym pielgrzymkowej w Małopolsce i Polsce.

Realizowane badanie miało wymiar wielowątkowy, obejmując swoim zasięgiem zarówno przybywających na Światowe Dni Młodzieży pielgrzymów, przyjmujących ich gospodarzy, obsługujących sektor usługowy (m.in. transport, gastronomia, hotelarstwo) organizatorów wydarzenia.

Uczestnicy Konferencji byli zgodni, że Światowe Dni Młodzieży spowodowały, iż Kraków i Małopolska przeskoczyły z wymiaru turystyki europejskiej na światowy.

Kazimierz Barczyk, przewodniczący SGiPM mówił że  ŚDM pokazały, że przy całym bogactwie Małopolski, jesteśmy głównym w Europie Środkowej zagłębiem turystyki religijnej i pielgrzymkowej – mówił wiceprzewodniczący sejmiku województwa małopolskiego Kazimierz Barczyk.

W ramach projektu „ŚDM 2016 jako fenomen społeczny, kulturowy i religijny” realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski w czterech ostatnich dniach ŚDM przeprowadzono 320 wywiadów z uczestnikami ŚDM, a jesienią kolejnych 200 wywiadów z przedsiębiorcami i mieszkańcami oraz instytucjami zaangażowanymi w to wydarzenie.

– Przed przyjazdem do Polski większość uczestników ŚDM wiedziało o Polsce niewiele. Pytani, z czym kojarzą nasz kraj odpowiadali z Janem Pawłem II, ze św. Faustyną, z Robertem Lewandowskim. Tych skojarzeń było niewiele. Dzięki ofercie kulturalnej przygotowanej w związku z ŚDM w całej Polsce ten wizerunek zupełnie się zmienił. Wielkie wrażenie wywarła na uczestnikach polska kultura, historia, gościnność życzliwość, otwartość. Także polska kuchnia pojawiała się we wszystkich rozmowach – powiedziała dla PAP dr Anna Góral ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski.

Konferencję poświęconą ŚDM zorganizowały Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.

**********

Relacja w Kronice TVP Kraków, 2016-12-02, g. 18.30 >>>

Relacja w Radiu Kraków >>>

Relacja w Onet.pl >>>

Relacja w Gazecie Wyborczej >>>