Światowy Dzień Serca

W niedzielę 24 września na Rynku Głównym w Krakowie, pod hasłami „Naładuj swoje serce”, „Miej serce dla serca”, „Pamiętaj o sercu”, „Zawalcz o swoje serce” i „Zdrowe dzieci, zdrowa młodzież, zdrowi dorośli”, obchodziliśmy po raz osiemnasty Światowy Dzień Serca.

Światowy Dzień Serca, obchodzony po raz osiemnasty w ponad 120 krajach, ma na celu upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach leczenia i profilaktyki. Tegoroczne obchody są dedykowane wszystkim pokoleniom. Organizatorzy będą uczyć prozdrowotnego stylu życia tak dzieci, jak i dorosłych. Chcą podkreślić rodzinny aspekt profilaktyki sercowo-naczyniowej.

W punktach medycznych na Rynku Głównym w godz. 10.00–18.00 można było bezpłatnie zmierzyć i oznaczyć: wysokość ciśnienia tętniczego, wagę ciała oraz BMI, poziom cukru i cholesterolu we krwi. Na miejscu porad udzielali kardiolodzy, kardiochirurdzy, dietetycy, technicy medyczni i pielęgniarki, można też było bezpłatnie wykonać badania EKG i echo serca. W czasie tegorocznego Światowego Dnia Serca na Rynek Główny zawitał kardiobus, w którym prowadzono konsultacje lekarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych ze zwiększonym ryzykiem sercowo-naczyniowym.

W uroczystościach wziął udział wiceprzewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk.

za www.krakow.pl