Święto Niepodległosci

Msza święta za Ojczyznę, pochód patriotyczny, złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Matejki, defilada oraz tradycyjna lekcja śpiewania pieśni patriotycznych na Rynku Głównym – w ten sposób w stolicy Małopolski jest obchodzona 98. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchodach święta w Krakowie wziął udział marszałek Jacek Krupa, przewodnicząca sejmiku Urszula Nowogórska oraz wiceprzewodniczący sejmiku Kazimierz Barczyk.
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w Katedrze na Wawelu. Przewodniczył jej kardynał Stanisław Dziwisz, który w homilii zwrócił uwagę, że Polacy nie powinni zapominać o wdzięczności za to, że dziś żyją w wolnym kraju.

Po uroczystym nabożeństwie ze Wzgórza Wawelskiego wyruszył patriotyczny pochód. Jego uczestnicy zatrzymali się na placu Ojca Adama Studzińskiego, gdzie pod Krzyżem Katyńskim złożono kwiaty. Następnie pochód przeszedł ul. Grodzką, przez Rynek Główny i ul. Floriańską na Plac Matejki. Tutaj, w samo południe z udziałem Wojska Polskiego rozpoczęły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie delegacje złożyły wieńce. Podczas uroczystości na placu Matejki dbyła się uroczysta zmiana warty i niepodległościowy apel poległych. Wręczono także odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego. Obchody zakończyła defilada.

***

za www.malopolskie.pl