ŚWIĘTO UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO – KONIEC BUDOWY KAMPUSU 600-LECIA ODNOWIENIA UJ

11 maja 2018 roku byliśmy świadkami uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w auli Wydziału Chemii na krakowskim Ruczaju. Okazją do świętowania było również zakończenie inwestycji Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego

Posiedzenie Senatu zwołano  w związku z przypadającą 654. rocznicą powołania uniwersytetu przez króla Kazimierza Wielkiego, a także z okazji oficjalnego zakończenia realizacji programu wieloletniego „Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ” Ustawę o finansowaniu budowy kampusu UJ przyjął w 2001 r. rząd Jerzego Buzka. Początkowo kwota miała nie przekraczać 600 mln, jednak dzięki działaniom władz Krakowa udało się ze środków budżetu państwa uzyskać ponad 940 mln zł.

Jak zwrócił uwagę rektor uczelni prof. Wojciech Nowak – Posiedzenie Senatu miało w tym roku wymiar szczególny, ponieważ odbyło się w nowym gmachu Wydziału Chemii – ostatnim z budynków zaplanowanych do realizacji w ramach programu wieloletniego budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.Podkreślił, że zamykając tę inwestycję można powiedzieć, iż w jej wyniku powstało jedno z najważniejszych i najnowocześniejszych w kraju centrów, zarówno do prowadzenia badań naukowych, jak i procesu dydaktycznego, w nieformalnej nomenklaturze funkcjonującej, jako krakowska Dolina Krzemowa lub część startupowego Krakowa.

Rektor UJ zapowiedział realizację kolejnych zadań na terenie kampusu, w tym domu studenckiego, obiektów sportowych i rekreacyjnych.

Podczas uroczystości okolicznościowe medale „Scientiae et Tempori Futuro” (Dla nauki, dla przyszłości) wybite specjalnie z okazji zakończenia budowy kampusu otrzymały osoby, które na przestrzeni lat przyczyniły się do powstania kompleksu, m.in Jerzy Buzek, Kazimierz Barczyk- który był autorem ustawy o dofinansowaniu UJ oraz prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego trwało aż do 12 maja, kiedy w Katedrze na Wawelu złożono kwiaty na grobach Fundatorów uczelni a także zorganizowano Dzień Otwarty Kampusu UJ.