Uroczysta gala na Święto Małopolski

Z roku na rok Małopolska pięknieje. Jej rozwój byłby niemożliwy bez udziału wielu osób ze świata nauki, biznesu, działalności społecznej czy politycznej. Dziś podczas uroczystej gali z okazji Święta Małopolski nagrodzeni zostali wybitni Małopolanie oraz instytucje i firmy, bez których nie wyobrażamy sobie obecnie naszego regionu.

Święto Małopolski odbywa się już po raz piąty. To inicjatywa samorządu województwa, której celem jest  budowania małopolskiej wspólnoty i umacniania tworzących ją więzów oraz promocja walorów naszego regionu. Tegoroczne święto upływa pod znakiem wyjątkowej rocznicy: 25 lat istnienia Wolnej Polski. Powodów do radości i dumy więc nie brakuje. Jednym z głównych punktów w programie obchodów jest uroczysta Gala, która odbyła się dziś w Operze Krakowskiej.

Wydarzenie rozpoczął wytęp Mateusza Ziółko, zwycięzcy programu „The Voice of Poland”, który zaśpiewał przebój zespołu Dżem „Sen o Victorii”. W świętowaniu wzięli udział przewodniczący sejmiku województwa Kazimierz Barczyk, marszałek Marek owa, wicemarszałek Roman Ciepiela, członek zarządu województwa Jacek Krupa,, wiceprzewodniczący Renata Godyń-Swędzioł i Bogusław Mąsior, radni województwa Marta Mordarska, Teresa Starmach, Wacław Gregorczyk, Jan Hamerski, Marcin Kuta, Paweł Śliwa, a także Wojewoda Małopolski Jerzy Miller. Najważniejszymi gośćmi byli jednak zasłużeni dla regionu Małopolanie.

Podczas uroczystości wręczone zostały aż trzy odznaczenia: Medale Honorowe ?Za Zasługi dla Województwa Małopolskiego?, Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego ? Krzyże Małopolski oraz odznaczenia państwowe.

Medale Honorowe ?Za Zasługi dla Województwa Małopolskiego nadawane są osobom, instytucjom bądź organizacjom, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Województwa Małopolskiego na różnych płaszczyznach działalności, m.in. społecznej, gospodarczej i kulturalnej. W tym roku złotym medalem odznaczony został Uniwersytet Jagielloński w Krakowie m.in. za ?wielowiekowy wkład w kształcenie tak naukowych, jak i społecznych elit kraju i świata?. Gratulacje z rąk marszałka odebrał prof. Wojciech Nowak ? Rektor UJ. Odznaczenia srebrne otrzymali natomiast: dr n med. Andrzej Kosiniak-Kamysz, Tadeusz Syryjczyk, Jerzy Koźmiński oraz prof. Zygmunt Kolenda. Z kolei brązowym medalem nagrodzeni zostali: Róża Thun, prof. Jerzy Hausner, ks. bp Tadeusz Rakoczy, Fundacja im. Brata Alberta, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym ? Koło w Szczawnicy oraz firmy: Fakro Sp. z o. o. i Grupa Maspex Wadowice.

Dziś po raz pierwszy nadano Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego ? Krzyże Małopolski. To, ustanowione tym roku, wyróżnienie przyznawane będzie  za aktywne działania na rzecz lokalnej społeczności oraz budowania społeczeństwa obywatelskiego. Pierwszymi laureatami Krzyży Małopolski zostali: prof. dr hab. Franciszek Ziejka, Bogusław Sonik, Janusz Sepioł, Mieczysław Gil, Marek Lisansky oraz Andrzej Dziuk.

Podczas gali nastąpiło także nadanie wybitnym mieszkańcom Małopolski Krzyży Zasługi przyznanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W imieniu prezydenta odznaczenie wręczył wojewoda małopolski. Złoty Krzyż Zasługi za propagowanie kultury i historii Polski otrzymał  Antoni Malczak, natomiast Srebrny Krzyż Zasługi za kultywowanie i upowszechnianie polskiej tradycji i historii otrzymała Emilia Rutkowska. Natomiast srebrne medale za długoletnią służbę trafiły do Antoniego Bartosza, Ilony Pawlickiej oraz Marty Tylek.

Galę uświetniły również koncert ?Młodzi dla wolności?, w wykonaniu Kai Kariaplios, Żanety Lubery, Mateusza Ziółki oraz Chóru Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym roku udział młodych ludzi w Święcie Małopolski miał szczególny wymiar, wspomniał o tym również w swoim wystąpieniu marszałek Marek Sowa:  ? Nie wiem jak Państwu, ale mi czasem aż trudno uwierzyć, że minęło już pokolenie. Wolna Polska, III Rzeczpospolita, ma 25 lat ? mówił marszałek.  ? Dzieci, które rodziły się na przełomie lat 80. i 90. to dziś dorośli ludzie, którzy pokończyli studia i coraz częściej decydują o przyszłości swojej i naszego regionu. To pokolenie, które całe swoje życie mieszka w wolnym kraju.

Tegoroczne Święto Małopolski odbywa się hasłem: ?Dziękujemy za wolność? ? słowa te są także myślą przewodnią koncertów gwiazd polskiej muzyki, które przez weekend odbywać będą się Małopolsce.

za: malopolskie.pl