Veritatis Splendor dla siostry Rosemary Nyirumbe

Pochodząca z Ugandy siostra Rosemary Nyirumbe została pierwszą laureatką Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Należącą do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa zakonnicę doceniono za niestrudzone krzewienie idei solidarności i sprawiedliwości społecznej, nauczanie dialogu i wzajemnego poszanowania. Nagrodę – srebrny laur i 100 tys. dolarów – wręczył 17 października podczas uroczystej gali Jacek Krupa, marszałek Małopolski.
– Bardzo, bardzo Państwu dziękuję. Przyjmuje tę nagrodę z wielką wdzięcznością i pokorą. Przybywam z kraju, którego północną część od 20 lat pustoszy wojna. Najbardziej dotyka ona dzieci, szczególnie dziewczynki, które odziera się z godności, krzywdzi i zmusza do robienia rzeczy najstraszniejszych – mówiła odbierając nagrodę Veritatis Splendor poruszona siostra Rosemary Nyirumbe. Jak dodała, pomoc innym jest jej życiowym powołaniem. – Razem z siostrami z mojego zgromadzenia pokazujemy tym skrzywdzonym dziewczętom, że można odzyskać swoje życie. Lubię posługiwać się metaforą igły i nici, bo ucząc te dziewczęta fachu szycia, pomagamy im z powrotem „pozszywać” swoje marzenia, swoją godność – zakończyła zdobywczyni małopolskiego „Nobla”.

Laureatka nagrody pochodzi z regionu Paidha w Ugandzie. Odkąd wstąpiła w 1976 r. do Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa, całkowicie poświęciła się służbie drugiemu człowiekowi. Prowadzi w Ugandzie szkołę, w której pomaga ofiarom wojny. Od 2012 r. znalazło tam schronienie ponad 2500 dziewcząt, dotkliwie doświadczonych przez tzw. Armię Pana Josehpa Kony`ego. Siostra nie tylko edukuje dziewczęta pod kątem przydatnych na co dzień czynności takich jak: szycie, opieka nad domem, rozsądne gospodarowanie finansami czy gotowanie, ale przede wszystkim uczy je miłości do drugiego człowieka i szacunku do samych siebie, dając im tym samym nadzieje i szanse na normalne życie. Dzięki tym staraniom oraz minimalnemu zabezpieczeniu materialnemu, jakie siostra zapewnia każdej ze swoich wychowanek opuszczającej placówkę, dziś blisko 250 dziewczyn przygotowuje się do wejścia w dorosłość. W 2014 r. siostra Rosemary Nyirumbe została uznana przez magazyn Time za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie.

Działalność siostry Rosemary Nyirumbe doceniła kapituła nagrody Veritatis Splendor i uznała ją prawdziwym Człowiekiem Dialogu, który potrafi przełamywać bariery i każdego dnia dawać świadectwo tego, że nie ma większej wartości niż drugi człowiek. W uzasadnieniu nagrody czytamy:
Żyje ona nie tylko w „blasku prawdy” (veritatis splendor), ale jest autentycznym darem z siebie dla dziewcząt wykluczonych ze społeczeństwa, wyrzuconych na margines. Daje im nie tylko przysłowiowy dach nad głową i chleb, ale przede wszystkim widzi w nich i przywraca godność ludzkiej osoby, odkrywa w nich prawdziwe człowieczeństwo. Jak mało kto, potrafi chronić w nich dobro człowieka. Jako wierna kontynuatorka myśli Jana Pawła II przyczynia się do szerzenia historii, kultury i tradycji Województwa Małopolskiego, w których kształtował się, i z których inspiracje czerpał ten wybitny i święty Małopolanin.

Siostra Rosemary Nyirumbe odebrała nagrodę z rąk marszałka Małopolski Jacka Krupy i kardynała Stanisława Dziwisza. Otrzymała srebrny laur oraz równowartość 100 tys. dolarów, stając się pierwszą laureatką ustanowionej w 2016 r. przez Sejmik Województwa Małopolskiego nagrody. Veritatis Splendor – tzw. małopolski Nobel, przyznawana jest raz na dwa lata osobom poświęcającym swoje życie walce ze stereotypami kulturowymi i społecznymi, które swoją otwartością na drugiego człowieka mogą stanowić wzór dla innych. To przesłanie Ojciec Święty zawarł w swojej encyklice Veritatis Splendor, w której nawołuje do bezinteresownej miłości do drugiego człowieka i dialogu. Kolejnego laureata poznamy w 2018 roku, a już za rok zostanie zorganizowana międzynarodowa konferencja, która otworzy możliwość zgłaszania kandydatów do następnej edycji nagrody.

podziekowanie

***

W skład Kapituły Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, którą prezentował podczas gali Kazimierz Barczyk weszli:

• kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski,
• Jacek Krupa – marszałek województwa małopolskiego,
• Urszula Nowogórska – przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego,
• kard. Donald Wuerl – arcybiskup waszyngtoński, kanclerz Katolickiego Uniwersytetu Ameryki,
• kard. Angelo Scola – metropolita Mediolanu,
• kard. Luis Antonio Gokim Tagle – arcybiskup Manilii,
• prof. Michał Heller – specjalizuje się w zakresie filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara, laureat Nagrody Templetona,
• George Weigel – pisarz, teolog, działacz społeczny i polityczny,
• Carl Albert Anderson – Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba,
• Senator Rocco Boutiglione – włoski minister kultury, filozof,
• dr hab. Hanna Suchocka – była ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim, Dama Orderu Orła Białego,
• Janina Maria Ochojska-Okońska – założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

 

za www.malopolskie.pl