Przyznano tytuły Człowieka i Małopolanina Roku

Jak co roku Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP przyznała tytuły „Człowieka Roku”, a Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski tytuły „Małopolanina Roku”. Uroczystość w auli Collegium Maius poprowadził stojący na czele obu instytucji Kazimierz Barczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego.

– W tym roku tytuły „Ludzi Roku” i „Małopolan Roku” trafiają do wielkich artystów, którzy swoją twórczością rozsławiają imię naszego regionu i kraju. Ich działalność jest najlepszą rekomendacją do przyznania tytułów. Podobnie jest w przypadku Jego Eminencji księdza kardynała Mariana Jaworskiego, którego współpraca ze świętym Janem Pawłem II Wielkim była ogromną służbą dla kościoła i wiernych w Krakowie, Lwowie i kościele powszechnym – mówił Kazimierz Barczyk.

Laureatami tegorocznych tytułów „Małopolanina Roku” Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski zostali Anna Polony i Jerzy Trela w uznaniu dorobku artystycznego, za wyjątkowe kreacje, które weszły do kanonu sztuki aktorskiej oraz zasług dla szerzenia kultury słowa w Polsce. Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP przyznała tytuł „Człowieka Roku 2013” profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu za rozsławianie Polski na salach koncertowych całego świata oraz działalność dydaktyczną m.in. w ramach Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach. Kardynał Marian Jaworski został laureatem w uznaniu zasług dla powstania Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, budowania pomostów pomiędzy Polską a Ukrainą i odrodzenie Kościoła dla wiernych na Ukrainie.

Uroczystość wraz z Kazimierzem Barczykiem poprowadził rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. Wzięli w niej udział także liczni przedstawiciele świata, nauki, kultury i sztuki oraz władz z przewodniczącym Rady Miasta Krakowa Bogusławem Kośmiderem i wicewojewodą Andrzejem Harężlakiem.

Rozdanie tytułów „Człowieka Roku” i „Małopolanina Roku” na stałe wpisało się już w kalendarz ważnych wydarzeń w Krakowie i Małopolsce. Ich laureatami zostały tak wybitne postaci, jak m.in. kard. Franciszek Macharski, kard. Stanisław Dziwisz, Andrzej Wajda, Wisława Szymborska, Stanisław Lem, czy Adam Małysz. Pierwszy i jedyny dotąd Tytuł Honorowego Małopolanina przyznano w 1996 r. Jego Świątobliwości Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

Źródło: www.malopolskie.pl