Wręczono tytuły Małopolanin oraz Człowiek Roku 2022

Podczas gali w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego wręczono tytuły Małopolanin Roku 2022 oraz Człowiek Roku 2022, przyznawane corocznie odpowiednio przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.

Tytuł Małopolanina Roku 2022 przyznawane przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski otrzymali: prof. Jan Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu w latach 1989-2020 oraz gen. Mieczysław Bieniek, z-ca Dowódcy Strategicznego NATO ds. Transformacji w latach 2010-2013, Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie w latach 1994-1997, pierwszy polski generał w służbie NATO.

Tytuły Człowieka Roku 2022 przyznawane przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP przyznano „Milionom Polaków oraz Milionom Ukraińców”.

Milionom Polaków jako wyraz najwyższego uznania dla Narodu Polskiego za niespotykaną w świecie pomoc humanitarną Narodowi Ukraińskiemu, a Polsce za wielką strategiczną pomoc militarną w walce Ukrainy z agresją Rosji oraz w podziękowaniu za przyjęcie do swoich domów i wspólnot samorządowych oraz objęcie przez Państwo opieką milionów uchodźców wojennych – szczególnie kobiet i dzieci z Ukrainy uciekających przed wojną i ludobójstwem imperialnego reżimu Putina.

Milionom Ukraińców jako wyraz najwyższego uznania dla bohaterskiej postawy Narodu Ukraińskiego i Ukrainy podczas barbarzyńskiej agresji Rosji oraz podziękowanie za niezłomną walkę o wolność i niepodległość Ukrainy, bezpieczeństwo państw Europy, obronę wartości demokratycznej Cywilizacji Zachodu w obliczu rosyjskiej agresji militarnej i największego po II wojnie światowej konfliktu w Europie.