Wykład Rektorski prof. J. Buzka

20 stycznia w Starej Auli w Budynku Głównym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie miał miejsce Wykład Rektorski pt. „Kryzys energetyczny: od narodowych egoizmów do solidarności europejskiej”, który wygłosi prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek – poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Premier Rządu RP w latach 1997-2001.

– Kryzysy energetyczne powstają zawsze wtedy, gdy są zagrożone dostawy energii. Brak dostaw powoduje zamieranie gospodarki. Tak było w roku 1973, kiedy to nastąpił kryzys na tle niedoboru nafty. Ceny były wówczas dziesięciokrotnie wyższe niż przed kryzysem, ale potem wróciły do cen sprzed kryzysu. Podobnie gaz – na początku XXI wieku mieliśmy kryzysy spowodowane tym, że Rosjanie przykręcali nam kurek. Teraz mamy tę samą sytuację – wyjaśniał prelegent.

Jako receptę na przeżywany w Europie kryzys, prof. Jerzy Buzek podawał przede wszystkim rozwój alternatywnych źródeł energii, zwłaszcza tej odnawialnej. Ważne jest także stałe budowanie solidarności energetycznej w Europie i unikanie lokalnych egoizmów w tym zakresie. Prelegent zwracał również uwagę na pogłębiający się kryzys klimatyczny, któremu nowa, zielona polityka energetyczna może pomóc przeciwdziałać.

W wydarzeniu wziął udział Kazimierz Barczyk, Przewodniczący SGiPM, który wraz z prof. Katarzyną Małysa-Sulińską wręczyli Premierowi dwutomowe wydawnictwo „W poszukiwaniu dobrego prawa. Księga Jubileuszowa Profesora Mirosława Steca”.