29 maja 2015 w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej otwarto wystawę z okazji 25-lecia Samorządu w Przemyślu. Na wystawie można było podziwiać m.in plakaty wyborcze z pierwszych wolnych wyborów do Rady Miasta po upadku PZPR. Na zaproszenie prezydenta Przemyśla Roberta Chomy, odpowiedział wiceprzewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, który wspólnie z samorządowcami z ziemi przemyskiej wziął udział w panelu poświęconemu przemianom ustrojowym i demokratyzacji państwa w rocznicę pierwszych wyborów samorządowych. W swoim wystąpieniu Kazimierz Barczyk wspomniał wspólną pracę zaangażowanych w przemianę działaczy “Solidarności” na Podkarpaciu i w Małopolsce oraz sięgnął pamięcią do zapisanych kart historii o największej legislacyjnej społecznej pracy wykonanej na rzecz tworzenia nowego demokratycznego prawa, które wykonało Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych “Solidarności” w latach 1980-90. Część wypowiedzi poświęcił również na wspomnienia z pracy w rządzie Jerzego Buzka, gdzie wspólnie z prezydentem Robertem Chomą, mieli okazję bezpośrednio uczestniczyć w procesie wprowadzania obiektywnie najlepiej ocenianej reformy – samorządowej. Kończąc swoje przemówienie Kazimierz Barczyk zwrócił się do młodszej części audytorium z przesłaniem, w którym nie tylko prosił o pamięć bardzo ważnych wydarzeń sprzed ćwierćwiecza ale o kultywowanie wartości solidaryzacji, takich jakie przyświecały największemu 10 milionowemu pokojowemu społecznemu ruchowi na świecie “Solidarności”, w imię jeszcze lepszych przemian w przyszłości.
25 rocznica wyborów samorządowych 1990 w ziemi przemyskiej
Zobacz również
Kazimierz Barczyk: serdecznie dziękuję za zaufanie!
Drodzy Przyjaciele, ubiegłej niedzieli, kolejny raz uczestniczyliśmy w najważniejszym święcie demokracji - wyborach. Krakowianie wybrali swoich przedstawicieli na najbliższe 5…
Posiedzenie jury “Filmoteki Małopolskiej”
Pod kierownictwem Krzysztofa Gierata, Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Krakowskiego Filmowego w MCK "Sokół" w Nowym obradowało jury "Filmoteki Małopolskiej". Przyznało dofinansowanie…
Uniwersytet Jagielloński świętował 660 urodziny
W ramach święta UJ Prof. Adamowi Strzemboszowi Rektor UJ Prof. Jacek Popiel wręczył najwyższe odznaczenie UJ - Złoty Medal "Plus…
Wielki Jubileuszowy Wieczór Leszka Wójtowicza
Wielki Jubileuszowy Wieczór Leszka Wójtowicza - tak brzmiał tytuł recitalu urodzinowego Leszka Wójtowicza barda i poety, którego twórczość od lat…