Małopolski Tele-Anioł – bezpieczeństwo i wytchnienie
To innowacyjny w skali naszego kraju pomysł, który powstał z myślą o seniorach oraz osobach, które nie są w pełni samodzielne. Od samego początku wspierałem tę inicjatywę, która zrodziła się gdy byłem przewodniczącym sejmiku wojewódzkiego. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii informacyjno-komunikacyjnej, daje on możliwość osobom niesamodzielnym na bezpieczne pozostanie w ich środowisku. Dzięki rozwiązaniom technicznym mogą one w każdej chwili szybko wezwać pomoc lub poprosić o potrzebne wsparcie.
Tele-Anioł to:
- Opaski bezpieczeństwa z bezpłatną kartą SIM wyposażone w przycisk SOS, który łączy użytkownika z ratownikiem medycznym dostępnym 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W ramach programu aż 8 000 uczestników projektu otrzyma opaskę bezpieczeństwa.
Dzięki bezpłatnym opaskom bezpieczeństwa z kartą SIM i przyciskiem SOS, który w szybki sposób kontaktuje z dyżurującym ratownikiem medycznym w całodobowym Centrum Teleopieki, ich użytkownicy będą spokojni, że pomoc medyczna przybędzie na czas. Opaski wyposażone będą w takie funkcje jak: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia oraz czujnik tętna.
- Usługi opiekuńcze i usługi opiekuńcze sąsiedzkie
2500 uczestników projektu otrzyma wsparcie w postaci usług opiekuńczych oraz sąsiedzkich usług opiekuńczych. Mogą na nie liczyć osoby samotne oraz te, którym rodzina nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej pomocy. To około 20 godzin miesięcznie przez 3 lata.
- Usługi telemedyczne
300 osób otrzyma proste urządzenia do samodzielnego wykonania badania w warunkach domowych (np. pulsoksymetr, ciśnieniomierz, wagę z analizatorem składu, rejestrator EKG, glukometr, spirometr). Wszystko po to, by zdalnie monitorować stan zdrowia uczestników programu. Usługi umożliwiają też kontakt ze specjalistą razie potrzeby (konsultacje telefoniczne lub wideokonsultacje).
- Opieka wytchnieniowa
Opieka nad osobami z niepełnosprawnością jest pracą najczęściej całodobową.
Opieka wytchnieniowa to odciążenie opiekunów poprzez zapewnienie im czasowego zastępstwa. Opiekunowie będą dzięki temu dysponować czasem potrzebnym im do regeneracji, odpoczynku, zajęcia się innymi sprawami niż codzienne obowiązki wynikające z opieki nad osobą z niepełnosprawnościami.
Programem zostanie objętych 150 opiekunów faktycznych osób z niepełnosprawnościami. Otrzymają oni wsparcie w postaci maksymalnie 240 godzin opieki wytchnieniowej w ciągu roku.
Ruszył nabór do Tele-Anioła. Jak się zgłosić?
Druga edycja projektu „Małopolski Tele-Anioł 2” potrwa od lutego 2023 do czerwca 2029. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja i kwalifikacja osób potrzebujących wsparcia.
Szczegółowe informacje, formularz zgłoszeniowy oraz dokumenty do pobrania dostępne są na stronie
https://www.malopolska.pl/teleaniol
W nadchodzącej kadencji zamierzam rozwijać ten program, by objął większą grupę osób potrzebujących. Kraków i Małopolska zasługują na takie inicjatywy.